Osmaniye Haberleri, Osmaniye Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

'Düğmeli ev'in ihtiyar delikanlısı

Düğmeli evleri ile bilinen Akseki’de 19 yıl muhtarlık yapan 90 yaşındaki Mustafa Karahan, 64 yıldır yaşadığı düğmeli evinden sadece çarşı pazar alışverişi için çıkıyor.

Haziran’ın 29’u gelirse 91’e atlayacağız. diyerek ilerleyen yaşına vurgu yapan Mustafa Karahan’ın eskiden muhtarı olduğu Sarıcahacılar Mahallesi’nde, bazıları yıkılmaya yüz tutmuş yüze yakın düğmeli ev bulunuyor.

Evinin temizliğini de bakımını da kendisi yapıyor
Birbirinin içine geçerek taş duvarların dışına taşan uç kısımlarına düğme denilen andız ağacından ahşap iskeletlerle kurulu bu evlerden birini, uzun yıllar çobanlık yaparak biriktirdiği parayla satın alan Karahan, 9 sene evvel eşini kaybedince tek başına kalmış.

Karahan, her anından büyük keyif aldığını belirttiği evinin temizliğini de bakımını da kendisi yapıyor.

Kapıyı çekip çıktığı andan itibaren dönmek için büyük bir özlem duyan Karahan, yalnız yaşamaya alıştığını, evinin her köşesindeki, eşinin ve büyütüp evlendirdiği 3 çocuğunun doldurduğu hatıraların kendisine yettiğini söylüyor.

Bir süre önce İzmir’de yaşayan oğlu kendisini oraya götürdüğü Karahan, iki ay olmadan büyük bir hasretle evinin yolunu tutmuş.

Kokusundan, dokusuna her bir şeyi çok özel
Apartman köşelerinde, ruhsuz binalarda soluk alamadığını belirten Karahan, muhabirine yaptığı açıklamada, Benim evim, daha doğrusu düğmeli evler de insanlar gibi. Bu evlerin bizim gibi yaşadığına inanıyorum. Sevgi istiyorlar, sürekli bakım, onarım, temizlik istiyorlar. Kokusundan, dokusuna her bir şeyi çok özel. dedi.

Karahan, Yaşım ileri, 91’e gidiyor ama ben delikanlı adamım. Kendime de evime de gözüm gibi baktım. Gözüm gibi baktığım bir kıymetlim daha vardı ama 9 sene evvel işte bu evde, ellerimin içinde vefat etti. Hak vaki olunca ben de karım gibi canım evimizde ölmek isterim. şeklinde konuştu.

Düğmeli ev, Osmanlı mimarisi içinde
Osmanlı mimarisi çerçevesinde Akseki ve bazı köylerine has yapılar Düğmeli ev olarak biliniyor. İki katlı olan bu evlerin taş duvarları taşıyıcı gibi gözükse de asıl ağırlık ahşap iskelet üzerine kurulu. Evlerin taş duvarlarından uçları dışarı taşan dikine atılmış kısa kalaslar da düğme olarak adlandırıyor. Bu düğmelerde, çoğunlukla andız ağacı kullanılıyor.

Bir önceki yazımız olan İbrahim Erkal'den kötü haber! Beyin kanamasından sonra... başlıklı makalemizde ibrahim erkal, İbrahim Erkal kimdir ve İbrahim Erkal öldü mü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri